https://sklep.arkop.pl/zinblock.html

Większa część nawozów uniwersalnie stosowanych w rolnictwie zawiera trzy bazowe składniki pożywne dla roślin: azot, fosfor oraz potas. Co poniektóre nawozy w rolnictwie zawierają także miarodajne mikroelementy, takie jak cynk i inne metale, które są niebezużyteczne do wzrostu roślin. Nawozy można uzyskać na różnej bazie np.

•    komposty oraz inna materia organiczna
•    odpady, takie jak osady ściekowe i niektóre odpady przemysłowe.

https://sklep.arkop.pl/regulamin/dane-osobowe

Istotne jest to, żeby odpowiednie nawozy były bogate w składniki kaloryczne substancje organiczne, co zezwala poprawić jakość gleby i aktywizować wzrost roślin.
Wykorzystanie drogocennych materiałów nadających się do powtórnego użytku jako nawozy ma prawo także nieść i inne korzyści, na przykład jeżeli gra toczy się o wyższą jakość wody, zapobieganie zanieczyszczeniom czy zrównoważone rolnictwo. Należałoby tu zapamiętać, że osad ściekowy wykorzystywany w rolnictwie jako nawóz jednakże podlega ograniczeniom stężeń dla zachodzących metali: arsen, kadm, miedź, rtęć, nikiel, selen i cynk.

Nawóz w rolnictwie – jak go rozsądnie wykorzystać?
Regularnie analizuj glebę – bo taki monitoring jest zwykle najlepszym wskaźnikiem wystarczalności składników odżywczych. Przede wszystkim również monitoruj pH gleby, główną zmienną, która oddziałuje na dostępność składników pożywnych, na tej podstawie będzie Tobie najłatwiej przystosować dobry nawóz. pH 6,0 jest starczające, żeby większa część składników odżywczych była dostępna. Nie zapominaj też, że zawsze masz prawo się po pomoc zwrócić do znawców w sklepach proponujących nawóz – oni mają profesjonalną wiedzę, którą z pewnością z chęcią się podzielą.